Warsztat Terapii Zajęciowej w Morzewie

Decoupage | Gmina Kaczory | Haft | Malarstwo | Rzeźba | Twórcy

Warsztat Terapii Zajęciowej w Morzewie został utworzony w grudniu 2003 r. i od samego początku swojej działalności prowadził terapię w oparciu o metody i techniki rękodzielnicze, głównie – choć nie tylko – w pracowniach krawieckiej i artystycznej. Obecnie w zajęciach WTZ bierze udział 35 osób z terenu gmin Kaczory, Miasteczko Krajeńskie oraz Wysoka.


Nadrzędnym celem warsztatów jest przygotowanie osób niepełnosprawnych intelektualnie do podjęcia pracy oraz samodzielnego życia. Niejako przy okazji ujawniają się rękodzielnicze zdolności uczestników zajęć, które w niczym nie odbiegają, a niekiedy przewyższają artystycznym poziomem i smakiem prace osób zdrowych. Z tego powodu placówka w Morzewie znalazła miejsce w niniejszej publikacji.


Znaczące osiągnięcia w działalności WTZ mają uczestnicy pracowni krawieckiej. Nie tylko bowiem zapoznają się oni z obsługą maszyn i urządzeń oraz wykonują drobne prace krawieckie (przyszywanie guzików, fastrygowanie, cerowanie), ale także uczą się szydełkowania i hafciarstwa. Z zapałem i niemałym talentem, zwłaszcza panie, zapoznają się z nowymi technikami, ściegami i wzorami.


Efektem ich pracy są ozdobne poduszki, haftowana pościel, ręczniki, obrusy, ale także obrazy o różnorodnej tematyce wykonane haftem krzyżykowym. Haft ten wymaga liczenia, więc trzeba się nad nim skupić. Obrazy w tej technice powstają na kanwach z wykorzystaniem kolorowej muliny.


W pracowni krawieckiej szyte są także maskotki, serwetki, ozdoby świąteczne, zabawki według własnych projektów uczestników zajęć oraz inne przedmioty dekoracyjne.


Dorobek twórczy wychowanków pracowni krawieckiej WTZ w Morzewie prezentowany jest na wystawach i kiermaszach. Podziwiano je podczas Targów Rzeczy Pięknych czy dożynek gminnych, a także w trakcie obchodów Powiatowego Dnia Godności Osoby Niepełnosprawnej. Zyskały nabywców na aukcjach dzieł sztuki na rzecz stowarzyszenia PSONI.

Morzewscy wychowankowie zdobywali również laury w czasie konkursów ogłaszanych przez PFRON w Poznaniu.
Powodem szczególnej dumy instruktorów i wychowanków WTZ jest pracownia artystyczna. Jej adepci uczą się ekspresji poprzez sztukę, poznają nowe formy plastyczne, np. malowanie na szkle, porcelanie, drewnie. Uczą się techniki decoupage. Mają także możliwość tworzenia własnych, fantazyjnych dzieł w glinie, wypalania swych prac w piecu ceramicznym, zdobienia ich itp. Podczas zajęć wykonują również kartki okolicznościowe, zaproszenia, laurki, obrazy oraz dekoracje na uroczystości i święta.


Wszystko to prezentują na kiermaszach, wystawach, wernisażach. Z sukcesami biorą także udział w konkursach plastycznych, gdzie zdobywają nagrody i wyróżnienia.


Przez kilka lat instruktorka terapii zajęciowej wspólnie z uczestnikami zmontowała metodą poklatkową film animowany pt. „Tajemnice oceanu”. Podstawowym materiałem użytym do jego produkcji była glina, ale wykorzystano także farby i zdjęcia uczestników, biorących udział w montażu. Praca nad filmem okazała się nowym, ciekawym wyzwaniem dla osób niepełnosprawnych, zaangażowanych przy nim. Montaż filmu był bowiem efektywną terapią i równocześnie wspaniałą zabawą, a także mógł służyć preorientacji zawodowej. Uczestnicy zdobyli nowe doświadczenia, które ponadto okazały się przyjemnie spędzonym czasem, wspominanym przez nich do dziś.


Na XIII Europejskim Festiwalu Filmowym w Koszalinie „Integracja Ty i Ja” „Tajemnice oceanu” zajęły pierwsze miejsce w konkursie na amatorski film animowany i zdobyły puchar „Motyl 2016”. Było to spektakularne osiągnięcie WTZ w Morzewie.

Skip to content