Marzena Stefen

Gmina Wysoka | Mixed-media | Twórcy

Ucząc innych, doskonali swój warsztat twórczy. Ciągle eksperymentuje, dokształca się w stosowaniu różnych technik plastycznych. Korzysta z każdej okazji, by zdobyć nowe umiejętności. Należy do nielicznych w regionie osób, które uprawiają sztukę, zwaną mixed media. Tym, co potrafi, a potrafi wiele, chętnie dzieli się z innymi, zwłaszcza z dziećmi i seniorami. Jest bowiem nie tylko artystką, ale także animatorką kultury.


Marzena Stefen, z domu Kowalska, pochodzi z Wyrzyska z rodziny o korzeniach patriotycznych. Jej dziadkowie z bronią w ręku walczyli o wolną Polskę. Z wykształcenia jest technikiem ekonomistką, z pasji działaczką kultury. Nic więc dziwnego, że niemal natychmiast po ukończeniu szkoły średniej w Chodzieży zaczęła pracować w Gminnym Ośrodku Kultury w Białośliwiu.


Po wyjściu za mąż za Krzysztofa, strażaka z Piły, i urodzeniu córki pojawiła się w jej życiu… butelka, bogato zdobiona różnorodnymi materiałami, o których nawet nie pomyślała, że mogą stanowić artystyczne tworzywo.

-To fascynujące cacuszko – jak dziś wspomina – przywiozła jej z Anglii koleżanka, Ewa Daszkiewicz.


W ten sposób po raz pierwszy zetknęła się z techniką mixed mediów. Siedząc w domu podczas urlopu macierzyńskiego, trochę z nudów usiłowała zrobić coś podobnego. Po kilku próbach udało się i tak rozpoczęła swą przygodę z rękodzielnictwem, a także z artystycznymi poszukiwaniami.


W sztukach wizualnych mixed media jest określeniem techniki artystycznej, w której zastosowano więcej niż jedno tworzywo. Pani Marzena w swych pracach wykorzystuje papier, tkaninę, farbę, gumę, sznurek i wiele innych materiałów, powodując w ten sposób efekt pseudo-3D. Stosuje przy tym różne techniki: malowanie, rysowanie, nakładanie warstw, kolażowanie, teksturowanie, sgraffito, tworzenie efektu łuszczenia, monodruk, frottage, pocieranie, krojenie, tkanie itp. Korzystając z tych umiejętności, tworzy kolaże, strony z wycinkami, dekoracje, kartki z życzeniami – każdy rodzaj grafiki, o którym pomyśli.


Dekoruje w ten sposób także przedmioty użytkowe. Jej skrzypce zachwycają oryginalnymi zdobieniami i są jednym z tych dzieł, które stanowią powód do dumy artystki. Podobnie jak grafika „Kobieta w trybach życia”, bo w całej pełni ukazuje tu swe umiejętności w komponowaniu i doborze materiałów.

-Te prace zawsze pozostaną ze mną – zapewnia. Z innymi także rozstaje się z trudem, ofiarowując je jedynie najbliższym i przyjaciołom.


Obecnie Marzena Stefen pracuje w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Wysokiej. Prowadzi tu ćwiczenia dla seniorów, ucząc ich różnych technik plastycznych. Jest cenioną w regionie specjalistką w tym zakresie. Dlatego z jej usług korzystają placówki kulturalne z okolicznych gmin – prowadzi zajęcia w Białośliwiu, Miasteczku Krajeńskim i Łobżenicy.


Ciągle doskonali swe umiejętności, uczestnicząc we wszystkich dostępnych jej warsztatach kreatywno-plastycznych. Niedawno poznała nowe środki wyrazu artystycznego z wykorzystaniem mas i past samoutwardzalnych, a także powłok akrylowych i tuszów barwiących oraz past strukturalnych, masek, stempli i mgiełek. Zainteresowała się również tworzeniem mix mediowych okładek, czyli tzw. art journal – sztuce polegającej na łączeniu słów i obrazów.


Ucząc siebie i innych, pani Marzena współpracuje ze środowiskiem osób uprawiających podobne techniki plastyczne. Zachęca też córkę do zainteresowania się sztuką.

Skip to content