Dorota Szmechtig-Szturo

Gmina Białośliwie | Torty artystyczne | Twórcy

Okazuje się, że „tynkowanie” to nie tylko słowo, określające czynność związaną z budownictwem. Tynkuje się także torty. Tak przynajmniej twierdzi Dorota Szmechtig-Szturo, uprawiająca oryginalną sztukę pieczenia i artystycznego zdobienia tortów. Owo „tynkowanie” to najatrakcyjniejsza część procesu wypieku ciasta – jego strojenie w różnorodne, zależne od charakteru uroczystości figurki, kwiatki i malunki. Czynność ta sprawia pani Dorocie najwięcej radości tylko wtedy, gdy zleceniodawca pozostawia jej swobodę w doborze wystroju, ale może stanowić także powód udręki, kiedy życzenia klienta dowodzą jego braku umiaru, artystycznego smaku i gustu.


Pani Dorota tworzy swe oryginalne torty sama w niewielkiej pracowni w Białośliwiu. W miejscowości tej zamieszkała dzięki mężowi, którego rodzina, pochodząca z niedalekiego Osieka nad Notecią, zakorzeniona jest na Krajnie od wielu pokoleń. Po ślubie artystka znalazła pracę w miejscowej szkole podstawowej. Jest bowiem świetnie przygotowana do pełnienia zawodu nauczycielki. Ukończyła wyższe studia z zakresu geografii i filologii angielskiej, uzyskała także dyplom Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu w specjalności edukacja plastyczna.


Obecnie uczy języka angielskiego, co nie do końca zaspakaja jej zawodowe ambicje i finansowe aspiracje. Młoda, przedsiębiorcza kobieta zakasała więc rękawy i wraz z koleżanką założyła restaurację. Ten biznesowy pomysł nie wypalił, ale nie załamała się i postanowiła wykorzystać swe plastyczne pasje i cukiernicze umiejętności. Te ostatnie odziedziczyła po swojej babce Jadwidze i mamie Annie. Tak powstała firma My Cake (co w tłumaczeniu na język polski oznacza Moje Ciasto), która od kilkunastu lat z powodzeniem utrzymuje się na rynku.


Pani Dorota piecze torty z artystyczną dekoracją. Ozdabia je żywymi kwiatami, portretami znanych osób lub tych, dla których są one przeznaczone. Główny element zdobniczy jej dzieł to niewielkich rozmiarów rzeźby z masy cukrowej, przedstawiające między innymi postaci z popularnych bajek. Dowodem kunsztu artystki są wypieki o różnych kształtach, czyli torty przedstawiające w całości zwierzęta lub przedmioty, jakie zażyczy sobie odbiorca. Dzieła rąk pani Doroty są znane nie tylko w Białośliwiu i okolicy, ale także na terenie kraju oraz zagranicą. – Niedawno – chwali się – mój tort pojechał do Holandii.


Mimo pracy w szkole i we własnej firmie Dorota Szmechtig-Szturo znajduje czas na działalność społeczną. Współpracuje z LGD „Krajna nad Notecią”, tworząc dla niej między innymi komiks ekologiczny.


Ochronę środowiska traktuje jako społeczną misję, a poza tym jest wegetarianką i marzy o… malowaniu murali. Jeden już udało się jej stworzyć na ścianie wewnątrz szkoły, gdzie jest nauczycielką.


Swymi umiejętnościami dzieli się z młodzieżą tak w szkole, jak i w miejscowym domu kultury, prowadząc warsztaty i ucząc trudnej sztuki cukierniczej. Utrzymuje też kontakty z osobami, uprawiającymi podobną dziedzinę sztuki. Posługuje się przy tym swobodnie Internetem, ma własną stronę internetową oraz konto na Facebooku. To, jej zdaniem, nie tylko sposób na komunikowanie się z podobnymi do niej pasjonatami, ale także dość skuteczna forma promocji własnego dorobku rękodzielniczego.

Skip to content